Pitanja koja naši pacijenti često postavljaju
-
Optimalno vrijeme za kontrolu zuba i desni je svakih 6 mjeseci što je dovoljno da se potencijalna promjena uoči u početnom stadijumu kada ju je veoma jednostavno sanirati. Takođe je najčešće svakih 6 mjeseci neophodno čišćenje zubnog kamenca i uklanjanje mekih naslaga što se ujedno može obaviti i tokom stomatološkog pregleda.
-
Četkica za zube predstavlja osnovno sredstvo kojim remetimo strukturu bakterija i dentalnog plaka koje dovode do oboljenja zuba i njegovog potpornog aparata. Biramo četkicu sa više vlakana, mekšu (soft ili super soft), po mogućnosti sa ravnim vlaknima.
Pravilnom upotrebom četkice očistimo 70% površine zuba, a za preostalih 30% (međuzubni prostori) potrebne su nam interdentalne četkice i zubni konac. Sve informacije o pravilnom održavanju oralne higijene, vrsti interdentalnih četkica i načinu upotrebe istih, dobićete na prvom pregledu u našoj ambulanti od licenciranih ITOP (Individualni Trening Oralne Profilakse) instruktora.
-
Zubni kamenac je čvrsta naslaga na zubima koja nastaje mineralizacijom zubnog plaka. Zubni kamenac može biti iznad nivoa desni i on mineralizuje usljed minerala iz pljuvačke, čvrste je konzistencije i tijesno je pripojen uz površinu zuba. Boja mu varira od bijele do tamno žute a mjesta na kojima najčešće nastaje su unutrašnje površine donjih sjekutića i obrazne površine gornjih kutnjaka. Kamenac može biti i ispod nivoa desni (nevidljiv je), i tada mineralizuje zbog minerala iz gingivalne tečnosti te su stoga mrke ili crne boje. Takav kamenac se naziva konkrement.
Zubni kamenac se jedino može otkloniti profesionalnim čišćenjem zuba u stomatološkoj ordinaciji što je neophodno raditi svakih 6 mjeseci (kod pacijenata koji su mu skloni i češće) zato što dovodi do upale desni i parodontopatija.
-
Izbjeljivanje zuba se može izvršiti na dva načina - u ordinaciji i kod kuće. Kod ordinacijskog izbjeljivanja koriste se gelovi karbamid ili vodonik peroksida visoke koncentracije sa neutralnom pH vrijednosti kako bi se obezbijedila maksimalna učinkovitost i sigurnost dok se kod kućnog izbjeljivanja izrađuju udlage i koristi gel nešto niže koncentracije. Deset dana nakon završenog izbjeljivanja preporučuje se izbjegavanje obojene hrane i pića (kafa, čajevi itd) kao i pušenja da bi se boja stabilizovala, a dužina terapijskog efekta zavisi od životnih navika samog pacijenta (konzumacija cigareta, kafe i sl). Izbjeljivanje je potpuno sigurna metoda ako se radi pod nadzorom doktora stomatologije.
-
Jedan od najčešćih uzroka lošeg zadaha je oboljenje desni, a uglavnom nastaje kao posljedica isparljivih sumporovih jedinjenja. Pored oboljenja desni lošem zadahu doprinose pokvareni zubi i obložen jezik, a mogu da doprinesu i oralne infekcije, suva usta (kserostomija), hrana, lijekovi, pušenje, kao i neke sistemske bolesti - respiratorne infekcije, bolesti jetre i bubrega, gastrointestinalne bolesti (kao npr. gastritis, čir itd), te psihološki problemi (stres). Neophodno je konsultovati stomatologa koji će adekvatno postaviti dijagnozu i pronaći najbolje rješenje za svakog pacijenta individualno.
-
Formiranje amalgamske (crne) plombe je trokomponentni proces koji se sastoji od trituracije (miješanja dvije komponente koje grade plombu), unosa i kondenzacije plombe u zub te amalgamacije. Amalgamacija je skup fizičko-hemijskih reakcija koje dovode do stvrdnjavanja plombe i traje neko vrijeme, te je stoga bilo neophodno da pacijent ne jede nekoliko sati nakon stavljanja plombe kako se ona ne bi deformisala. Kompozitne (bijele) plombe su za razliku od amalgamskih fotopolimerizujuće, odnosno proces njihovog stvrdnjavanja završava u ordinaciji uz pomoć halogenog svjetla za 10-40 sekundi i pacijent može jesti odmah nakon završene intervencije.
U stomatološkoj ordinaciji 3T Dent koristimo isključivo kompozitne (bijele) plombe.
-
Nakon vađenja zuba pacijentu se savjetuje da taj dan jede mekšu i prohlađenu hranu zato što toplota ubrzava cirkulaciju krvi a samim tim dovodi do produženja krvarenja. Takođe se preporučuju analgetici ali ne oni koji sadrže acetilsalicilnu kiselinu (Aspirin, Andol) pošto takođe mogu dovesti do produženog krvarenja. Ranu prva 24h ne treba ispirati niti dirati, a nije preporučljivo ni pljuvati da se ne ispljune krvni ugrušak. U slučaju pojave otoka, jakog bola, povišene temperature ili produženog krvarenja neophodno je javiti se stomatologu.
-
Iako ćemo mliječne zube kasnije zamijeniti stalnim ipak ih je neophodno popravljati. Karijes je infektivno oboljenje za čiji nastanak između ostalog ulogu igraju zubni plak, mikroorganizmi, oralna higijena itd. Samo jedan pokvaren mliječni zub, pored toga što uvećava šansu da se i ostali zubi, pa i stalni, pokvare, može dovesti do javljanja bola i otoka što je za dijete mnogo neugodnije stanje i neprijatnija intervencija. Pokvareni mliječni zubi takođe mogu dovesti do budućih ortodontskih nepravilnosti i povećati šansu za potrebnim nošenjem ortodontskog aparata.
-
Zalivanje fisura je preventivna metoda kojom se zdravi mladi stalni, ali i mliječni zubi štite od pojave karijesa. Izvodi se tako što se u udubljenjima na griznim površinama zuba (fisurama) postavi sredstvo koje ima antikariogeni efekat, a samim tim je olakšano i čišćenje griznih površina, jer to su mjesta gdje se najčešće pojavi karijes. Ovo je posebno značajno za šestice, prve stalne zube koji niču, te ih je poželjno odmah po nicanju zaliti i zaštiti. Redovne posjete stomatologu omogućavaju stomatologu da procijeni kada i da li je pravi trenutak za zalivanje fisura.
-
Prosječno vrijeme terapije je dvije godine, u zavisnosti od početnog rasporeda zuba, viličnih odnosa, zagriza, uzrasta pacijenta, uključenosti pacijenta u terapiju (redovni dolasci na kontrole i pažljivo ophođenje prema elementima fiksnog aparata da ne bi došlo do odlamanja bravica) i sl.
Prirodna je pojava da zubi teže da se vrate u položaj koji su imali prije ortodontske terapije zato što je takav položaj zuba često genetski determinisan. U zavisnosti od početnog rasporeda zuba i viličnih odnosa specijalista ortopedije vilica određuje koliko će dugo trajati period retencije, ali retenciona folija se najčešće nosi prvih 6 mjeseci 24/7 osim tokom jela i pranja zuba, i narednih 12 mjeseci samo tokom noći.